Meresüstamatkad

1. Päikeseloojangumatk Pedassaarelele

Pedassaare süstaretk on mõnus õhtune väljasõit Kolga lahe väikesaarele. Retk on jõukohane ka kõigile algajatele.

Saarel teeme kaks lühikest jalutuskäiku. Kõigepealt külastame metsavahikohta ja tutvume endise metsavahi koduümbrusega, mis väga kasinaid elutingimusi pakkus. Seejärel aerutame saare loodeotsa juurde ning jalutame liivaastangul. Vaatame pealetungiva mere tegvusjälgi, saare imetleme ilusat metsa, viskame pilgu saartele ja rändrahnudele meres ning kaeme päikeseloojangut. See kui hästi päikeseloojang näha on sõltub ilmast, kuid ka pilves ilmaga võib kohata läänetaevas värvide mängu.

Pedassaar on Kolga lahe kõige kõrgem ja metsasem saar. Väheviljakate muldade tõttu on saar olnud läbi aegade kaetud metsaga ja ainsateks asukateks on olnud metsvaht koos perega. Praegu saarel püsiasustus puudub, saare idaossa on Riigimetsa Majandamise Keskus ehitanud palkmajakese, mida huvilistele välja üüritakse. Saare loodeosas asub 8 meetri kõrgune liivaastang, kust avaneb suurepärane vaade loojuvale päikesele ja teistele Kolga lahe saartele. Huvitavaid lugusid nii Pedassaarest kui ka teistest vaatevälja jäävatest saartest on meie matkajuhtidel pajatada palju.

Retke alustame juulikuu õhtutel kell 19.00 ja augusti õhtutel  kell 18.00 Valkla rannast.

29. augustini toimuvad matkad igal õhtul olenemata osalejate arvust.

Kestus: umbes 3,5 tundi
Süstaga läbime umbes 9 km
Hind ühele inimesele: 35 eurot. Hind sisaldab käibemaksu.
Hind sisaldab: algõpet, süstavarustust, kerget einet, matkajuhi teenust

Grupi miinimum hinnaks 210 eur ehk 6 osalejat.

2. Päev Kolga lahe saartel

Kolga lahe saared on ühed kõige kirevama loodusega ja ajalooga saared põhjarannikul. Selle tõttu moodustati siia 1999 aastal maastikukaitseala. Mitmete merelinnuliikide pesitsemise tõttu on saartel kuni 20. juulini liikumine lubatud ainult piiratud territooriumil, enamasti on need vanade külade asemed, kus juba on kerkinud ka kaasaegseid maju. See annab siiski hea võimaluse saada ülevaade saarte ajaloost ja ka loodusest.

Alustame Kaberneemest, külastame Koipsi saart, kus hoogne lambakasvatus on võssa ja rohtu kasvanud maastikud avatuks muutnud, jalutame endisesse kalurikülla, kus praeguseks on taastatud hooned neljal talukohal. Küla rannikul saab näha kuidas meri tungib võimsalt saarele peale, mõned rajatised on juba otsapidi merre kandunud. Seejärel suundume Rammu saarele, kus kunagi oli 22 talu, praegu on saarel üks suvemaja. Saarel on ulatuslikud männisalud, mis istutati siia 1980 aastatel. Nimelt oli vaja kohalikul metskonnal metsa istutamise plaani täita, kuna mandril ruumi ei olnud istutai täis “kasutult” lagedana seisev saar. Mändide vahel peidavad end idüllilised järvekesed ja saarelt leiab ka Põhja-Eesti suurima rannaniidu.

Kui aega ja jõuvarusid jagub, heidame pilgu ka Rohusi ja Umblu saartele. Umblu on heaks näiteks sellest, kuhu viis inimesed kunagine maapuudus Eestimaal. Isegi see väike ja lage saareke, kus küll kunagi on ka paar puud kasvanud, on olnud asustatud. Tõsi, elamistingimused olid karmid; nii pidid lapsed tormi ajal mere pealetungi eest igaks juhuks maja lakka ronima.

Kestus: umbes 7 tundi
Süstaga läbime ca 17 km
Hind ühele inimesele: 50 eurot, reede-pühapäev;  45 eurot, esmaspäev-neljapäev. Hind sisaldab käibemaksu.
Hind sisaldab: algõpet, süstavarustust, lõunasööki, kahte matkajuhti

Grupi miinimumhinnaks on 300 eur ehk 6 inimest

Sellele paketile on omistatud ökoturismi kvaliteedimärk EHE – Ehtne ja huvitav Eesti.

3. Päev Mohni saarel

Matk algab Viinistu kunstimuuseumi juurest, aerutame Mohnile, mis on pikk ja kitsas saar, kus kasvab nii suuremaid puid kui tihedaid kadakavõsasid, aga kohati on saare maastik hämmastavalt sarnane hoopis põhjamaise maastiku – tundraga. Puudest kõige atraktiivsem on kaitsealune põlispuu – Mohni pärn. Saarel asub majakas ja Nõukogude piirvalvest järele jäänud hooned. Juba ammustel aegadel oli Mohni majakas laevameestele tähtsaks teejuhiks ja kalameestele kohaks, kuhu tormivarju minna. Pool sajandit tagasi pakkus Mohni kaitset piiritusevedajatele.
Tutvume saare loodusega, viskame pilgu peale ka laevahukkudest ja piirivalvuritest järele jäänud tränile. Mohnil sööme ka lõunat.

Kestus: umbes 7 tundi
Süstaga läbime ca 13 km
Hind: ühele inimesele: 50 eurot. Hind sisaldab käibemaksu.
Hind sisaldab: algõpet, süstavarustust, lõunasööki, kahte matkajuhti.

Meresüstamatku korraldab OÜ Reimann Retked.

www.retked.ee